Příchod Slovanů
Ačkoli se Slované Plzeňsku dlouho vyhýbali a trvale se zde usadili až v 10. století, již kolem roku 700 se zabydleli v dnešní Karlovarské ulici (podobně jako 1000 let před nimi Keltové). Z té doby také pochází staré hradiště o rozloze 1,44 hektaru nad Březinou u Rokycan. Zmiňuje se o něm i slavný český kronikář Kosmas.
Slované žili v obydlích kůlové konstrukce. Kůly se částečně zapouštěly do země (takovým příbytkům se říká polozemnice). Dům měl v průměru 10 – 14 metrů čtverečních, výjimečně 20 metrů čtverečních. V místnosti se nacházelo kamenné ohniště, drtidla na obilí či keramické nádoby na obilí, mouku a vodu. Podlahu tvořila udusaná hlína, na níž se někdy pokládaly proutěné rohože.
Aktivity pro chytré hlavy:
Zapamatovali jste si něco z úvodního textu? Uvidíme. Zkuste vyluštit křížovku.
- Dnešní název ulice v Plzni, v níž se nacházela slovanská osada.
- Raně slovanský příbytek částečně zahloubený do země.
- Název obce na Rokycansku, na jejímž území se nachází zbytky starého slovanského hradiště.
- Kdo si pro svůj pobyt v Plzni vybral stejné místo jako první Slované, a to již 1000 let před jejich příchodem?
- Uvnitř slovanských obydlí se nacházela pec nebo kamenné … .
- Autor kroniky z 12. století, v níž je zmíněno slovanské hradiště na Rokycansku.
- Podlaha v raně slovanských obydlích byla z udusané … .
Tajenka: Raně slovanské osady byly zpravidla malé. Výjimku tvoří území dnešního města … u Prahy, kde bylo dosud nalezeno více než 300 slovanských polozemnic, přičemž archeologové odhadují, že by se jich zde mohlo ve skutečnosti nacházet i dvakrát tolik. ŘEŠENÍ
Na územích, kde dnes žijí slovanské národy, se mluví různými slovanskými jazyky. Ačkoli je každý z těchto jazyků svébytný, lze mezi nimi najít podobné rysy. To proto, že pocházejí ze společné jazykové rodiny. Seznamte se s jednotlivými slovanskými jazyky a přiřaďte je k zemím, kde se jimi hovoří. (Klikněte na název jazyka a přetáhněte ho myší na odpovídající stát na mapě.)
Chcete se dozvědět více informací o slovanských jazycích nebo potřebujete pomoci s řešením úlohy výše? Podívejte se sem.
Zkuste vyhledat ve slovníku nebo v překladači, jak se v různých slovanských jazycích řekne dům, zima nebo hra. Vidíte zde nějakou podobnost?