Dominantou každého středověkého města byl kostel s věžemi či s věží. Ani Plzeň nebyla výjimkou. Stavba gotické katedrály svatého Bartoloměje na plzeňském náměstí započala po roce 1342. Trvala několik staletí, což však neznamená, že kostel nesloužil svému účelu. Podobu, kterou známe dnes, získal chrám v 16. století. V roce 1835 byla dokončena věž, která je dodnes nejvyšší kostelní věží na území České republiky. V roce 1993, kdy bylo ustaveno plzeňské biskupství, se kostel stal katedrálou.
Ve středověké Plzni však nestál jen farní kostel svatého Bartoloměje. Protože Plzeň byla sídlem klášterů, měla i kostely klášterní. Kláštery tehdy stály u městských hradeb a byly součástí opevnění. Věže jejich kostelů tedy mohly dobře posloužit i při obraně města.
Ještě před započetím stavby kostela sv. Bartoloměje stál v Plzni kostel Nanebevzetí Panny Marie, který patřil řádu františkánů. Jeho presbyterium je jednou z nejstarších dochovaných plzeňských staveb. Ve dvacátých letech 14. století byl postaven ještě kostel svaté Máří Magdalény na Pražském předměstí (dům U zvonu). Další kostel se nacházel v místě dnešního krajského soudu, kde stával dominikánský klášter (ten byl zrušen císařem Josefem II. v roce 1785). Jednalo se o klášterní kostel svatého Ducha, který byl postaven již v roce 1316, ale vzhledem k jeho rozměrům šlo spíše o kapli. V 15. století byl proto v areálu kláštera postaven nový kostel, který byl zasvěcený svaté Markétě.
Poslechněte si text jako audionahrávku
Aktivity pro chytré hlavy:
Složte puzzle. Jednotlivými dílky můžete posouvat myší. Kdo jsou postavy, přes jejichž hlavy se díváme na katedrálu, a jak souvisejí s Plzní?
Na katedrálu se dívá Spejbl s Hurvínkem. Tyto loutkové postavy se zrodily v Plzni na konci roku 1919 v dílně řezbáře Karla Noska, který je vyrobil podle návrhu Josefa Skupy.
Poslechněte si píseň Plzeňská věž převyšuje kopce a zazpívejte si ji s námi. Jaký příběh písnička vypráví? O jaké věži je v ní řeč a jak je ve skutečnosti tato věž vysoká?
V písni se zpívá o tom, že mladík opouští svou milou, protože zjistil, že je mu nevěrná. Věž, která je v písni zmiňována, je věž katedrály svatého Bartoloměje, která nejen převyšuje kopce, ale dokonce je nejvyšší kostelní věží v České republice. Měří 102,26 metrů.
Přečtěte si text o katedrále svatého Bartoloměje a otestujte své znalosti v krátkém kvízu.
Ve středověku byla víra v Boha a v posmrtný život naprostou samozřejmostí. Lidé věřili, že Bůh sídlí v nebi, a proto se i věže a klenby kostelů, které stavěly, vypínaly do výšky. Z vysoké věže bylo navíc možné pozorovat daleké okolí a včas spatřit blížící se nepřátele.
Žádné město ani větší vesnice se nemohly obejít bez kostela – místa, kde se konaly bohoslužby a kde se věřící modlili. Původní kostel svatého Bartoloměje byl proto téměř jistě postaven krátce po založení města Nový Plzeň v roce 1295. První písemné zprávy o něm máme z roku 1307. Kde ale tento kostel stál, netušíme. Stavba současného kostela svatého Bartoloměje na náměstí započala až po roce 1342 – tedy v době, kdy se již v Plzni nacházelo několik dalších kostelů.
Kostel svatého Bartoloměje vznikal postupně, v průběhu několika staletí, ale tři chrámové lodě, které jsou patrné jak zvenku, tak zejména zevnitř (stropy připomínají obrácenou loď), byly postaveny již ve 14. století. Dle původních plánů měl mít kostel dvě vysoké věže, ale ta jihozápadní nebyla nikdy dostavěna. V době císaře a krále Karla IV. totiž došlo ke změně uměleckého vnímání staveb, a tak bylo rozhodnuto, že kostel bude mít v souladu s tehdejšími stavitelskými trendy jen jednu věž.
Výstavba kostela pokračovala po husitských válkách. Z roku 1476 pochází gotická síťová klenba na válcových sloupech. Můžete si ji prohlédnout například při virtuální prohlídce. Nad ní byla postavena takzvaná stanová střecha. V 70. letech 15. století nechal významný šlechtický rod Šternberků přistavět ke kostelu ještě pohřební kapli, která od té doby nese jméno Šternberská.
V roce 1525 došlo k požáru, při němž shořel krov kostela a pravděpodobně i věž. Proto byla o dva roky později vybudována nová střecha, a to v podobě, jak ji vidíme dnes. V 16. století byly ještě dostavěny severní a jižní předsíň. Další stavební úpravy již nebyly tak významné.
Požár však zachvátil budovu chrámu ještě jednou, a to po úderu blesku v roce 1835. Tehdy hořela kostelní věž. Když byla o dva roky později nově zastřešena, stala se nejvyšší kostelní věží v Česku a jednou z nejvyšších v celé Evropě.
Celá katedrála je dlouhá 58 metrů, široká 30 metrů, gotické klenby dosahují výšky 25 metrů. Kostelní věž je vysoká 102,26 metru. I díky těmto monumentálním rozměrům se o plzeňském kostele již dříve hovořilo a psalo jako o katedrále. Tímto označením se však kostel svatého Bartoloměje může chlubit až od roku 1993, kdy bylo ustaveno plzeňské biskupství a Plzeň se stala sídlem biskupa.
Plzeňská katedrála svatého Bartoloměje je krásná nejen zvenku, ale i uvnitř. V interiéru naleznete mnoho uměleckých pokladů, z nichž nejcennější je opuková gotická plastika Plzeňské Madony, která pochází z konce 14. století.
Vydejte se s námi na virtuální prohlídku katedrály svatého Bartoloměje. Můžete si jejím prostřednictvím nejen prohlédnout interiér katedrály, ale dokonce vystoupat na věž a rozhlédnout se po Plzni a okolí. Prohlídka je pro vás připravena zde.
Budete-li se při procházce kolem katedrály svatého Bartoloměje pozorně dívat, jistě vám neuniknout tyto dvě zajímavosti. Kde se nacházejí a jaký je jejich význam?
Na prvním obrázku je andělíček, kterému Plzeňané přezdívají “Vošahlík”. Traduje se, že kdo se ho dotkne, bude mít štěstí.
Na druhém obrázku se nachází plastika rukou, jež se u katedrály objevila za nejasných okolností 29. listopadu roku 2017. Po dvou měsících spekulací o záhadném původu a významu této plastiky se přihlásil její autor, který vysvětlil, že se jedná o dílo symbolizující naději.
Andělíčka pro štěstí i zmiňované ruce najdete na mříži a na podstavci Šternberské kaple.
Spravovat souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistické
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketingové
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.